HASBRO YETKİLİLERİNE MEKTUP

Sayın Hasbro Yetkilileri;

Derneğimize gelen bir başvuru üzerine derneğimiz My Little Pony Resim Yarışması adlı çalışmanızı inceleme altına almıştır.  ‘Hayalimdeki My Little Pony Düğünü’ temalı bu resim yarışmasının 4-6 yaş aralığındaki çocukları kapsadığı yarışmasının resmi sitesinde ilan edilmiştir.

Dernek olarak çocuklara yönelik bir proje üretildiğinde, mutlaka çocuğun içinde bulunduğu yaşın dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bir ürünü pedagojik olarak ele alırken, bu ürünün ‘çocuğun faydası için mi’ yoksa ‘çocuğun üzerinden reklam yapmak için’ mi üretildiğine bakıyoruz. Konusu dikkate alındığında, çocuklar için hazırlanmış bu yarışmanın, My Little Ponyy Çizgi filmini tanıtmak amacıyla yapılmış bir yarışma olduğu anlaşılmaktadır.

4-6 yaş aralığındaki çocukların psiko-sosyal gelişimleri dikkate alındığında bu çocukların oyun çağında oldukları görülecektir. Bu çağ sosyalleşmesin, oyunun, arkadaşla birlikte oynamak isteğinin daha fazla yaşandığı bir yaş dilimidir. Bu yaş çocuklarının gündeminde aşkın, evliliğin, nişanlanmanın, düğün gibi kavramların olmaması beklenir. Bu yaştaki çocuklar arkadaşlarını, saf çocuk duygusu ile sever. Bu durum karşı cinsteki arkadaşları için de geçerlidir. Bu yaş çocuklarının herhangi bir nedenle genç ve yetişkin duygularına maruz kalmaları, birçok duyguyu yaşlarından önce fark etmeleri anlamına gelmektedir ki bu durum, onların ruh sağlığı açısından sakıncalıdır.

Düğün, evlenmek, karı-koca olmak, nişanlanmak kavramları daha büyük yaşlara ait kavramlardır. Bunlara dair duygular da ileriki yaşlarda, ergenlik dönemiyle birlikte gündeme gelen duygulardır. Okul öncesi yaştaki çocuklarda aşık olmak, karşı cins, kız ve erkek arkadaş kavramlarının son yıllarda çok daha fazla yaygınlaşması televizyon ve bilgisayar aracılığıyla olmaktadır. Çocuklar çok küçük yaşlarda bu kavramlara muhatap olmakta, kendi içinde bulundukları yaşın getirdiği algı ve durumlarda ertelenmişlik yaşamaktadırlar. Her yaş kendi zamanında ve kendi duygusallığında yaşanmalıdır. Vakitsiz ve alıntı bir şekilde yaşanan duygular ileride kalıcı kişilik problemlerine yol açabilmektedir.

Günümüz bilim dünyasında erken ergenlikten bahsedilmektedir. 1980’lerde bu konu ilk defa gündeme geldiğinde fazla dikkate alınmamıştır. Fakat geçen zaman bu durumun ciddiye alınmasını gerektirecek kadar arttığını, çocuk ruh sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığını göstermiştir. Erken ergenliğin sebeplerinden biri çağımız çocuklarının cinsel kimlik rollerine çok erken yaşta kavuşmaları, çocukluklarını doyasıya yaşayamamalarıdır. Doğrudan yetişkinliğe dair algı ve kavramlara maruz kalan çocuklar, kendi yaş diliminin öğreteceklerinden de mahrum kalmaktadır.

Sizler tarafından düzenlenen bu yarışma, 4-6 yaş çocuklarına, dünyasında olmaması kavramları sokabileceği, saf sevgilerini ergenlik duyguları ile karıştırmaya yol açabileceği, geleceğin duygularını yapmacık şekilde çocukluğa transfer edebileceği gerekçesi ile derneğimiz tarafından sakıncalı bulunmuştur. Bu ülkenin çocukları için projeler üreten bir firma olarak çocuk konusundaki projelerinizde bu tarz hassasiyetleri göz önünde bulundurmanız bizi memnun edecektir.

Saygılarımızla…

Yazının PDF Halini İndirmek İçin Tıklayınız.

Pedagoji Derneği
Dünyamızda Çocuk Var!

pedagoji derneği