turkiyepedagoji@gmail.com

0212 487 04 05

Dergiler, okuma kültürünün bir parçasıdır. Çocuk dergileri ise çocuğun dünyasında ayrı bir yere sahiptir. Dergi ile okuma kültürüne adım atan, okuma keyfini yaşayan çocuk bununla kalmaz, dergi kahramanlarını kendine örnek alır. Onlar gibi yaşamaya çalışır. Çizgi romanlar çocuğun hayal dünyasını zenginleştirirken, kültürel bilgiler çocuğa yeni bilgilerin kapılarını aralar. Bu nedenle Pedagoji Derneği olarak çocuk olan her eve bir çocuk dergisi girmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Bu inançtan yola çıkarak Türkiye’de yayın yapan süreli-süresiz, ek ya da müstakil olan tüm çocuk dergilerini ilk olarak 2012 yılında masaya yatırdık. Bunlar arasından çocuklar için en eğitici bulduğumuz dergileri seçtik ve sizlerle paylaştık. 2014 yılında bu listemizi yeniden gözden geçirdik, yeni çıkan dergileri de incelemeye aldık ve tavsiye dergiler listesini güncelledik.

 

Dergileri seçerken birçok konuda değerlendirme yaptık. Öncelikle müstakil olarak değil de bir derginin eki olarak yayınlanan dergileri eledik. Çünkü bu dergiler kapsamlı bir içerik sunmuyordu ve ek oldukları için pek de özenle hazırlanmıyordu. Sonrasında sadece abonelik yöntemi ile satılan ve bayi satışı olmayan dergileri de eledik. Çünkü bu dergilere ulaşmak zordu ve piyasaya çıkmayan bir derginin tüm ülke geneline hitap etmesi bizce söz konusu değildi. Bir çizgi filmin kahramanının marka değerini desteklemek amacı ile çıkan, bol bol reklama ve markalı ürün satışına vurgu yapan dergiler yine eleğimizin üzerinde kaldı. Geriye kalan dergileri, derginin yayın kurulu, pedagojik denetimden geçip geçmediği, faydalı içerik sunup sunmadığı gibi konularda inceledik ve elimizde altı dergi kaldı.

 

Çocuklarınızı dergilerle tanıştırmanız için sizlere bu dergilerin isimlerini sunuyoruz ama bu dergilerde çıkan her metnin pedagojik olduğunun garantisini maalesef veremiyoruz. Ülkemizdeki çocuk dergilerinin ve dergi okur sayısının her geçen gün artması temennisi ile..

 

  1. Araştırmacı Çocuk
  2. Bilim Çocuk
  3. Birdirbir
  4. Meraklı Minik
  5. TRT Çocuk

 

* Sıralama alfabetiktir

Yorumlar

beyazbulut dergisi ilk sırayı hakediyor
Dilek Gülcemal 19/11/2016 21:58:59

Yorum Yaz

To Top ↑