turkiyepedagoji@gmail.com

0212 487 04 05

ÇOCUKLAR DARBEYİ SEVMEZ!

 

‘Darbe’ kelimesi küçüklükten beri bu ülkenin çocuklarının duymaya alışık olduğu bir kelime. 1960 yılında ilkini yaşadığımız darbe girişimlerine çocuklarımız aşina hale geldi. Bu ülkenin çocukları, darbelerin demokrasiye düşman olduğunu, ülkemizi yıllarca yıl geriye götürdüğünü duyarak büyüdü. Darbeler nedeni ile çocuklarımızın ruhuna asker, silah ve tank korkusu salındı. Otorite karşısında çaresiz bırakılarak çocuklarımızın özgüveni ellerinden alındı. Her darbede ezilen çocuklarımız, büyük bir öğrenilmiş çaresizlik içinde büyüdü. Çocukların güven arayan ruhuna darbeler hep güvensizlik ekti. Her darbe öncesinde ve sonrasında, birçok çocuk yetim kaldı. Darbeler binlerce çocuğun ruhuna travma tohumları ekti.  

 

Tam da darbeleri unutmaya niyetlenmişken, 15 Temmuz 2016 gecesinde  haktan değil silahlardan medet uman, bu milletin doğal darbe refleksleri ile kendine boyun eğeceğini sanan bir güruh, güzel ülkemizi ve geleceğini ipotek altına almaya kalkıştı. Ne var ki darbeden çok çekmiş olan çocuklar büyümüştü. Geçmişin çocukları canını ortaya koydu ve elli yıldır devam eden geleneğe noktayı koydu. Bu günden sonra darbenin anlamı çocuklarımız ve bizim için değişti. Darbeler artık darbeyi yapanlar için birer kabus, özgüven yıkımı ve travma olarak kalacak. Çocuklarımız içinse birer zafer ve kahramanlık olarak anılacak.

 

Darbe tüm gündemimizi o kadar sardı ki çocuklarımız ister istemez olan bitene şahit oldu. Çoğu çocuğun aklı karıştı, birçoğu tedirgin oldu. Olan biteni çocuklarımıza yumuşatarak açıklamak bizlerin ana görevlerinden biridir. Çocuklarımıza olan biteni kısaca şöyle açıklayabiliriz: “Halkın özgür olmasını, kendi yöneticilerini seçmesini istemeyen kişiler var. Bunlar aklı karışmış, kötü niyetli kişiler. Bu kişiler ülkemizi yönetmek istediler. Bu nedenle askerlerin silah ve tanklarını alıp herkesi korkutarak devletimizi ve yöneticilerini ele geçirmek istediler. Ancak halkımız buna izin vermedi. Çok büyük kahramanlık gösterdiler. Elleri ve yumrukları ile tüfeklerin ve tankların karşısında durdular. Bazı ölenler ve yaralananlar oldu ama şimdi her yer güvenli. Devlet kötü niyetli askerleri yakaladı ve hapse koydu. Ülkemizde bir sürü iyi niyetli asker ve polis var ve onlar ülkemizi korumaya devam edecekler.” Bu açıklama ile birlikte çocukları haberlerden, çatışma ortamından, tartışmalardan, sosyal medyada paylaşılan vahim videolardan ve resimlerden uzak tutmak gerekir. Bunun yanında kaygılı çocuklarda olayların ardından terör, ölüm ve bomba korkusu gelişebilir. Bu korkuların uzun sürmesi durumunda uzmanlara danışmak faydalı olacaktır.

 

Bu vesile ile darbeyi, darbecileri yeniden lanetlerken; darbeye kahramanlıkla direnen geçmişin çocuklarını da gururla alkışlıyoruz. Diliyoruz ki darbe kelimesi bu günden sonra sadece tarih kitaplarında görebileceğimiz bir kelime olarak kalsın. 

 
Yazının PDF halini indirmek için tıklayınız.

Pedagoji Derneği
       “Dünyamızda Çocuk Var”

Yorumlar

Çok doğru, haklısınız. Ne yazık ki çocuklarımızı binlerce görüntü, haber ve konuşmalardan koruyabildiğimiz konusunda emin değilim. Toplumca travma yaşıyoruz. Ben kendimi güvende hissetmiyorum ki çocuğum hissetsin
Saide Nur Yıldız 20/07/2016 14:16:23
Ebeveynleri ve egitimcileri yönlendirici nitelikte bir yazı teşekkür ederiz. Sizinde söylediginiz gibi temennimiz darbe cümlesini sadece terih kitaplarında gorecegimiz bir cümle olur inşallah.
Vildan Kaynakpınar 20/07/2016 15:24:37
Selamlar mehmet bey oğlum mustafa dokuz yasinin icinde hatirlarsaniz kaygılı bir çocuk. Sehir disinda oldugumuzdan olaylara şahit olmadı bizde evde dikkat ettik onun bu durumdan kötü etgilenmemesi icin simdi istanbuldayiz ailece meydan toplantilarina katilmayi istiyoruz ama o istemiyor kalabaliktan korktugunu söylüyor bu durumfa ne yapmaliyim coluk çocuk herkezi meydanlarda gorunce üzülüyorum orda olmam gerek diyorum ama onun duygularinida hice saymak istemiyorum bu konuda fikir verirseniz sevinirim sizin dusunceniz benim icin cok kiymetli Allaha emanet ol un .. Yasemin Şahin ... Mustafa baturun annesi:)
yasemin Şahin 21/07/2016 12:35:45

Yorum Yaz

To Top ↑